Preš keletą metų mano pažįstami pasodino vaismedžių. Iš pradžių jie džiaugėsi stambiais, sultingais vaisiais, atsirandančiais ant jaunų medelių kiekvieną rudenį. Bet, medžiams senstant, vaisiai tapdavo vis smulkesni, būdavo nebetokie gražūs ir skanūs, augalą puldavo kenkėjai ir ligos. Mano pažįstami nusprendė, kad dėl to yra kaltas oras ir netinkamos veislės. Iš tikrųjų problema buvo ta, kad jie niekada nėra genėję savo medžių.

Vaismedžių ir krūmų genėjimas leidžia palaikyti juos geros būklės ir ženkliai padidina derlių. Nupjaudami šakas, tankinančias vainiką, jūs sumažinate susiformavusių vaisių kiekį ir užtikrinate geresnį apšviestumą medžio viduje. Likę vaisiai auga stambesni, šio medžio derlius bus kokybiškesnis, vaisiai atrodo patrauklesni, lėtinamas ligų išsivystymas.

 

Štai kelios naudingos rekomendacijos genėjimui:

  • Genėjimą geriausia atlikti pavasarį, kai dar neprasidėjo sulčių judėjimas augalo viduje. Medis vis dar miega, bet mediena nebėra užšalusi.
  • Atlikite genėjimą kasmet. Medis lengviau pakelia kasmetinį tankinančių šakų šalinimą nei stiprų genėjimą kartą per 2-3 metus.
  • Neatlikite stipraus nyštukinių medelių genėjimo. Nykštukiniai medeliai auga lėčiau nei įprasti, todėl jiems sunkiau sekasi atkurti ūglius.
  • ВIšpjaukite senas šakas. Daugumai obelų, kriaušių ir slyvų veislių jos susiformuoja ne ant pačių stambiausių šakų, bet ant nuo jų atsišakojančių smulkių šakelių.
  • Išpjaukite šakas, augančias į medžio vainiko vidų, palikite tas, kurios krypsta į išorę ir yra horizontalios. Į viršų nukreiptos šakos – augančios į aukštį, ant jų retai susiformuoja vaisių. Į žemę nukreiptos ir svyrančios šakos yra mažiausiai produktyvios ir ant jų augantys vaisiai yra smulkūs ir kirmėlėti, kadangi gauna mažiau šviesos.

 

 Kaip genėti obelis?

Genėkite savo jaunas obelis ir kriaušes taip, kad medis išlaikytų centrinį kamieną (laidininkas, pagrindinis ūglys) ir šakos atsišakotų nuo jo dideliu kampu. Jeigu yra susiformavę keli centriniai kamienai, pasirinkite tuos, kurie yra labiausiai horizontalūs, o likusius pašalinkite. Nepamirškite – kuo aukštesnis auga jūsų medis, tuo sunkiau bus skinti vaisius.

 

Kaip genėti slyvas ir kriaušes?

Slyvoms ir kriaušėms paprastai auga galingas centrinis ūglys. Genėdami formuojame pakopinę medžio vainiko formą. Atstumas taip pakopų turi būti proporcingas medžio aukščiui. Kasmet šaliname ataugančius vertikalius ūglius, pirmenybę teikdami horizontaliems.

Kaip genėti persikus, abrikosus?

Šie vaismedžiai pasižymi dideliu aukščiu, ir kasmetiniam geros kokybės vaisių derliui gauti juos yra būtina genėti. Norėdami gauti neaukštus medelius, su kuriais yra lengva dirbti, turime genėti medžio vainiko viršūnę. Šaliname taip pat ir prie žemės augančias šakas.

Kaip genėti vyšnias ir trešnes?

Jauniems medžiams yra formuojamas pakopinio tipo vainikas su centriniu laidininku. Po to, medžiui senstant, yra išpjaunamas centrinis ūglys ir tokiu būdu sumažinamas medžių aukštis. Vyšnias reikėtų genėti atsargiai. Vaisiai sunoksta per visą ūglių ilgį. Jeigu nusprestumėte smarkiai patrumpinti uglius, tai turės įtakos vaisių kiekiui.

 

Kaip taisyklingai genėti jaunus vaismedžius?

Plonos šakelės yra trumpinamos aštriu sekatoriumi, o storos – aštriu sodo pjūklu. Naudoti buką instrumentą yra neleistina, nes tai traumuoja medį. Išpjaunant stambias šakas ant kamieno yra būtina laikytis pjovimo taisyklės. Ties šakos pagrindu yra antauga, taigi šaka turi būti nupjanama pagal ją. Negalima pjauti lygiagrečiai kamienui, nes tokiu atveju susiformuoja didelė ovali žaizda, kuri ilgiau ir sunkiau užsitraukia. Nereikėtų pjauti statmenai kamienui, kadangi apatinėje pjūvio dalyje liks kelmukas, kuris gali pradėti pūti.

Jei kelmą paliksite nenupjautą, iš jo išaugs 5-6 viršūnėlės, kurios dar labiau sutankins medį ir užgoš šviesą.

 

Kuo užtepti žaizdas, likusias po medžio genėjimo?

Nupjovus šakas, žaizdos yra užtepamos. Kaip tepalas yra naudojama sodo derva, augalinio pagrindo dažai bei įvairūs mišiniai ir šiuolaikiniai purškikliai pjūvio vietoms apdoroti. Iki 3 cm skersmens šakos, nupjautos palei medžio vainiko kraštą, paprastai nėra tepamos.

 

 PATIKO STRAIPSNIS? PASIDALINKITE SU DRAUGAIS SOCIALIUOSE TINKLUOSE:

 

 

 

Užpildyti užsakymo formą

TAIP PAT SKAITYKITE

 

Paskutinis mados klyksmas - sodo bonsai

Norėčiau papasakoti apie šiuo metu madingą tendenciją – japoniškuosius sodo bonsus. Palyginti ..

Plačiau

 

Graži veja. Mitai ir realybė.

Šis straipsnis bus naudingas ir patyrusiems, ir pradedantiesiems sodininkams, kurie galbūt paveldėjo ...

Plačiau

 

Sklypo projekto parengimas.

eigu užmiestyje įsigijote sklypą, kuriame yra namas ar vasarvietė, arba patys rengiatės statyti, visų pirma ...

Plačiau