Jeigu užmiestyje įsigijote sklypą, kuriame yra namas ar vasarvietė, arba patys rengiatės statyti, visų pirma reikia parengti statybų ir apželdinimo projektą. Tą padaryti galite ir padedant specialistui – kraštovaizdžio architektui, ir patys. Jeigu nuspręsite nesikreipti į profesionalų architektą, jums reikės šiek tiek žinių, kuriomis pasidalinsime šiame straipsnyje.

1000–1200 m2 ar didesniame sklype užteks vietos ir ūkiniams pastatams, ir dideliam daržui, ir sodui, ir poilsio zonai ar net baseinui.

600–800 m2 sklypas šiek tiek apribos jūsų ūkio dydį (teks atsisakyti arba didelio daržo ar sodo, arba kokio nors statinio).

 

Ūkinių pastatų išdėstymas vienas kito ir aplinkos atžvilgiu yra labai svarbus. Pavyzdžiui, vaikų žaidimų aikštelė negali būti greta automobilio garažo arba jo stovėjimo aikštelės. Vaikų žaidimų aikštelė turėtų būti prie poilsio zonos, kur stovi pavėsinė (veranda, terasa), be to, ji turėtų būti gražiai apsodinta.

Visus sklypo elementus reikia sujungti tarpusavyje takeliais, kurių plotis neturėtų būti siauresnis negu metras (tam, kad nereikėtų vaikščioti aplinkui).

Statant užmiesčio namą, reikia atsižvelgti į pasaulio šalių išsidėstymą ir kitus sklypo statinius. Įvertinus pasaulio šalių kryptis, namą galima pastatyti taip, kad į visus jo kambarius patektų pakankamai saulės šviesos (arba į kai kuriuos kambarius daugiau, o kitus mažiau). Taip pat reikia įvertinti, ar namo šešėlis nekris ant gėlynų ir krūmų.

Priešais namą reikėtų įrengti gėlyną, o namo šonuose geriau būtų pasodinti medžius. Garažas turėtų būti prie įvažiavimo į teritoriją, kad nereikėtų papildomai išlaidauti kietai dangai. Taip pat šalia namo galėtų būti poilsio zona (vasaros virtuvė, pavėsinė, vaikų žaidimų aikštelė).

Jeigu nutiktų taip, kad gyvenamasis namas padalintų sklypą perpus – į paradinį kiemą ir ūkinę dalį, reikėtų į kiekvieną iš jų įrengti atskirą išėjimą, kad nereikėtų nuolat bėgioti aplink namą.

Nuo namo iki tvoros turėtų būti 3–5 metrai, jeigu namas yra nedidelėje gatvėje, ir 5–7 metrai, jeigu jis stovi prie judresnės gatvės. Jeigu sklype sodinate medžius, jie turėtų augti 5–7 metrų atstumu nuo namo, kad ateityje jo nekliudytų.

 

Norint nuspręsti, kokius augalus ir kur sodinti, reikia išanalizuoti keletą labai svarbių sklypo savybių:

  1. Reljefas

 Nuo sklypo reljefo priklauso įvairių takelių ir laiptelių išdėstymas. Esant dideliems aukščio skirtumams, gali reikėti sutvirtinti šlaitus.

  1. Forma

УSklypai gali būti įvairių formų: standartinės geometrinės, užapvalintos, pailgos, „П“ ar „Г“ formos ir t.t. Įvertinkite formą, kad vėliau nepaaiškėtų, kad kažkuri sklypo dalis virto negražia dykviete.

  1. Dirva

Būtinai ištirkite dirvožemio tipą ir patikrinkite dirvos rūgštingumą. Nuo šių svarbiausių faktorių priklausys augalų, kuriuos sodinsite, rūšys. Gali būti, kad reikės sukultūrinti žemę: atvežti juodžemio, durpių ar gamtinio grunto, patręšti ten, kur planuojama sodinti, taip pat atlikti kitus darbus. Dirvos rūgštingumas tikrinamas naudojant specialų lakmuso popierių (parduodamas parduotuvėse kartu su instrukcija, kaip naudoti).

  1. Gruntinio vandens lygis

Jeigu jūsų sklypas yra žemumoje ir po smarkaus lietaus vanduo ilgam užsilaiko, reiškia, kad sklypui reikia papildomo drenažo arba jį reikia apsodinti augalais, kurie, sugerdami drėgmės perteklių, sausina dirvą.

  1. Apšvietimas

Išsiaiškinkite sklypo vietą įvertindami pasaulio šalių išsidėstymą. Nuo apšvietimo priklausys pastatų, gėlynų, sodo ir daržo vieta, taip pat tinkamų augalų pasirinkimas.

  1. Vėjai  

Daugybė kultūrinių sodo augalų blogai perneša vėjuotą orą, todėl reikia iš anksto išsiaiškinti, kokie ir kokio stiprumo vėjai vyrauja jūsų rajone. Sodo apsodinimą planuokite remdamiesi šiais duomenimis. Apgalvokite, kaip apsaugosite augalus, jeigu jūsų sklype yra vėjuota.

Norint suplanuoti teritoriją, reikia nuspręsti, kokių zonų jums reikės sklype. Paprastai 800–1000 m2 ir didesniame sklype įrengiamos šios zonos:

Gyvenamoji zona

Šioje zonoje galėtų stovėti namas su terasa ir prie jo pristatytas garažas/stoginė.

Poilsio zona

Poilsio zona dažniausiai įrengiama sklypo gilumoje toliau nuo pašalinių akių. Čia statoma pavėsinė, sporto arba vaikų žaidimų aikštelė, įrengiamas tvenkinys, baseinas arba pirtis.

Daržo ir sodo zona

Gerai suplanuotame sklype galima kompaktiškai įrengti daržovių lysves, o vaismedžius ir vaiskrūmius pasodinti taip, kad kiekvienai kultūrai būtų pakankamai vietos ir jos neuždengtų viena kitos.

Darbinė zona

Ūkinei veiklai skirta vieta, kurioje statomi statiniai naminiams gyvuliams, sandėliukai darbo įrankiams, malkinės, turėtų būti priešingoje pusėje negu poilsio zona.

 

Kitas etapas – apželdinimas.

Jeigu sklypas ilgą laiką nebuvo naudojamas ir apaugo piktžolėmis, prieš ką nors sodinant, reikia jį išvalyti nuo vienmečių ir daugiamečių piktžolių. Efektyviausias būdas – apipurkšti herbicidais, kurie tiesiogiai naikina augalų šaknis.

Neskubėkite iškirsti senų medžių, nes nauji augalai užaugs negreitai, o jūsų šeimos poilsiui reikės kampelių, kuriuose būtų pavėsis.

 

Tvarkyti sklypą pradėkite nuo „juodžiausių“ darbų – takelių klojimo, atraminių sienelių montavimo, inžinerinių komunikacijų tiesimo (laistymas, apšvietimas), vandens rezervuaro įrengimo, pavėsinės statybos, dirvožemio augalams atvežimo. Jeigu sklype reikia panaudoti pagalbinę techniką (traktorių arba sunkvežimį), tai reikia daryti prieš augalų sodinimą.

 

Kai „juodžiausi“ darbai baigti, galima pradėti sodinti medžius ir krūmus. Pačioje pabaigoje sodinamos gėlės ir sėjamos vejos.

Štai ir viskas! Sudėtingiausias darbas nuo planavimo iki sodo įrengimo padarytas! Galite gerai pailsėti ir pasidžiaugti savo sunkaus darbo rezultatais.

Kituose straipsniuose papasakosime, kaip išsaugoti jūsų sodo grožį ir toliau jį puoselėti, kad sodas džiugintų ilgus metus.

 

PATIKO STRAIPSNIS? PASIDALINKITE SU DRAUGAIS SOCIALIUOSE TINKLUOSE:

 

 

 

Užpildyti užsakymo formą

TAIP PAT SKAITYKITE

 

Paskutinis mados klyksmas - sodo bonsai

Norėčiau papasakoti apie šiuo metu madingą tendenciją – japoniškuosius sodo bonsus. Palyginti ..

Plačiau

 

Graži veja. Mitai ir realybė.

Šis straipsnis bus naudingas ir patyrusiems, ir pradedantiesiems sodininkams, kurie galbūt paveldėjo ...

Plačiau

 

Vaismedžių genėjimas. Naudingi patarimai.

Preš keletą metų mano pažįstami pasodino vaismedžių. Iš pradžių jie džiaugėsi stambiais, sultingais vaisiais ...

Plačiau