Norėčiau papasakoti apie šiuo metu madingą tendenciją – japoniškuosius sodo bonsus.

Palyginti neseniai mūsų soduose atsirado keistų formų medžiai, kurie panašūs į seniai žinomus mažus japoniškus kambarinius medelius, kurie vadinami bonsais. Tokius medelius japonai vadina NIVAKI.

Nivaki („niva“ – sodas, „ki“ – medis (iš japonų k.). Skirtingai nuo bonsų, šių medelių aukštis nėra ribojamas ir jie auga ne mažuose konteineriuose. Taip pat tokiems medžiams neribojamos maistinės medžiagos ir jie nėra persodinami. Tačiau visa kita priežiūra ir formavimas yra toks pats.

Praktiškai šiuolaikinius sodo bonsus galima formuoti iš bet kurio lapuočio arba spygliuočio.

 Dažniausiai bonsai formuojami iš:

- įvairių rūšių pušų. Tam labai tinka paprastoji pušis (Pinus sylvéstri), juodoji pušis (P.nigra), Balkanų pušis (Р.peuce), virgininė pušis (Р.virginiana), Sibiro kedras (Р.sibirica), Krymo pušis (Р.pallasiana) ir t. t.;

- vertikalių ir kitų rūšių kadagių: paprastasis kadagys (Juniperus communis), uolinis kadagys (J.scopulorum), virgininis kadagys (J.virginiana), horizontalusis kadagys (J.horizontalis), kazokinis kadagys (J.sabina), kiniškas kadagys (J.chinensis), žvynuotasis kadagys (J.squamata)

- tujų, kukmedžių, samšitų, guobų, ligustrų ir daugybės kitų krūmų, kurie gerai perneša genėjimą.

 

Kokios yra pagrindinės sodo bonsų formos?

Chokkan forma (tiesus kamienas) (прямой ствол) – vertikaliai formuojamas vienas tiesus klasikinis kamienas, kuris apačioje yra storesnis. Šoninės šakos turi būti išsidėsčiusios paraleliai žemės paviršiui.

Sokan forma (dvyniai arba sudvejintas kamienas) – suformuojamas kuo arčiau prie žemės išsišakojęs medžio kamienas.

Shakan forma (palinkęs kamienas) – formuojant tiesus kamienas pakreipiamas kampu, kuris yra nuožulnus žemės paviršiaus plokštumai. Tokie medžiai dažniausiai formuojami prie vandens telkinių, lenkiant juos į vandens pusę.

Kengai forma (nusviręs kamienas arba kaskados stilius) – formuojant medžio kamienas nukreipiamas į apačią, kad nusvirtų žemiau negu paties kamieno pagrindas. Tokio stiliaus medžius sodina virš krioklių. Dažnai jie svyra nuo dirbtinai įrengtos uolos.

Monkaburi forma (medis virš įėjimo) – virš įėjimo į sodą horizontaliai suformuojama viena ilga apatinė medžio šaka. Japonijoje Monkaburi yra laikoma gerovės ir sėkmės simboliu.

Kioto forma (DaiSugi arba Kitayama Sugi) – kadaise atsirado Kiote, ruošiant kriptomerijos medieną, kai iš kelmų ūglių pradėjo formuotis nauji kamienai. Japonijoje tam naudojama tik kriptomerija, tačiau mūsų klimatui geriausiai tinka paprastoji eglė.

Kotobuki forma (hieroglifas „laimė“) – kurios kontūras primena hieroglifą „laimė“. Apatinės šakos būtinai pridengia akmeninį žibintą arba akmenį. Pagal japonų tradiciją formuojama sode kaip medis talismanas.

Moyogi stilius (spiralės formos kamienas) – suformuojamas vingiuotas sinusoidės formos kamienas. Moyogi stilius taip pat apima Bankan stilių („gyvatės žiedas“), kai medžio kamienas dirbtinai pasendinamas ir ganėtinai stipriai susukamas spiralės forma.

Be pagrindinių, taip pat naudojami ir kiti gana populiarūs medžio kamieno arba šakų formavimo stiliai.

Takan stilius („daugiakamienis“) – pagrindinis medžio kamienas ne vienas, o viename lygyje suformuojama keletas lygiaverčių kamienų.

Eda-sukachi („permatoma šakelė“) – praretinamos šakelės, kad pabrėžtų natūralias medžio augimo tendencijas.

Kobuci („kumštis“) – šakelės retinamos siekiant akcentuoti jų architektūrą. Šiuo tikslu kiekvieną rudenį nupjaunamos visos naujos per metus užaugusios ataugos ir tokiu būdu ant šakų susiformuoja mazgeliai, kurie primena „kumštelius.

Skirtingi lajos silueto formavimo metodai nulemia atskirus stilius, kuriems apibūdinti naudojama priesaga „Zukuri“. Dažniausiai sutinkami šie lajų formavimo stiliai.

Tama-Zukuri (balionų arba kamuolių stilius) – „letenėlės“ yra baliono arba kiaušinio formos. Egzistuoja dvi šio stiliaus rūšys: tankūs susiliečiantys kamuoliai, kurie uždengia kamieną; praretinti kamuoliai, pro kuriuos matosi kamienas ir šakos. Kadangi šiam stiliui suformuoti reikalingos kirpimo žirklės, jis dar vadinamas Karikomi-Basami (kirpimo žirklės).

Macu-Zukuri (pušies stilius) – tradicinis pušų, kurios yra pagrindinis japoniško sodo augalas, formavimo stilius. Naudodami šį stilių, meistrai dažnai stengiasi medžiui suteikti kalno formą.

Dan-Zukuri (žingsnių stilius) – šakos su spygliais (lapais) išdėstomos kamieno šonuose šachmatų žingsnelių tvarka. Tokiu būdų suformuojami savotiški laipteliai.

Kai-Zukuri (kriauklelių stilius) – iš spygliuotų (su lapais) šakelių suformuotos „letenėlės“ primena moliusko geldelę.

Tako-Zukuri (dėžutės stilius) – „letenėlės“ suformuojamos kaip stačiakampės arba kvadratinės „dėžutės“.

 

Kaip pačiam formuoti sodo bonsus?

Suformuoti sodo bonsą gali kiekvienas, kuris turi fantazijos, kantrybės, aštrų sodininko instrumentą ir bazines žinias apie bonsų kultūrą. Formavimui galite išsirinkti ir suaugusį, nevykusiai suformuotą medį arba krūmą, kad jo trūkumus paverstumėte į sodo puošmeną, arba mažą medelį, kurį kiekvienais metais rūpestingai apkarpysite ir lenksite, kad gautumėte norimą formą ir apimtis.

Pirmą kartą apkarpyti geriausia yra pavasarį arba vasaros pradžioje tam, kad augalas spėtų iki rudens atsistatyti, nes kitaip kyla rizika, kad jis, netekęs didelės savo lajos dalies, gali neperžiemoti. Nebijokite pirmojo karpymo rezultato. Paprastai po pirmojo apkarpymo iš sodraus augalo lieka praplikusi pabaisa. Vėliau po truputį, metai iš metų, jūs šalinsite spyglius arba lapus nuo kamieninės augalo dalies, palikdami juos augti ten, kur bus formuojamos „letenėlės“. Paprastai, norint suformuoti sodo bonsą, reikia nuo 2 iki 5 metų

Tie, kurie nenori laukti 5 metų, gali įsigyti jau suformuotą bonsą ir pasodinti jį mieliausiame sodo kampelyje.

Tačiau nereikėtų galvoti, kad kartą įsigijus japonišką stebuklą, jis visada toks ir liks. Norint, kad sodo bonsas išlaikytų savo formą ir išvaizdą, jums reikės kasmet skirti jam dėmesio – nupjauti naujas ataugas ir valyti negyvus spyglius.

 

Kaip prižiūrėti sodo bonsą?

Pradžioje papasakosime, kaip išrinkti vietą sodo bonsų sodinimui.

Kadangi suaugęs suformuotas augalas yra labai dekoratyvus, renkant jam vietą, reikia atsižvelgti į šiuos dalykus:

- Sodinti Bonsą reikėtų netoli nuo poilsio vietos arba jis turėtų matytis pro svetainės langus. Taip pat tiks bet kuri kita „paradinė“ vieta prie įėjimo arba pavėsinės, kurios neužgožia medžiai arba krūmai.

- Vieta, kurioje sodinate, turi būti gerai apšviesta (saulėtoji pusė). Jeigu bonsą pasodinsite kitų medžių šešėlyje, labai pakenksite jo dekoratyvumui – gali pasikeisti kamieno ir šakų forma.

- Be to, reikia numatyti pakankamai laisvos erdvės, kurios reikės bonsui augant.

Sodo bonsų genėjimas ir valymas.

Kiekvieną pavasarį būtina rūpestingai apžiūrėti sodo bonsą, siekiant išsiaiškinti, ar jo neužpuolė kokie nors kenkėjai arba grybelinės ligos. Paprastai šie dalykai negrįžtamai pakenkia augalo sveikatai ir išvaizdai. Rudenį ir pavasarį būtina nurinkti negyvus spyglius ir lapus. Gegužės ir birželio pabaigoje būtinai reikia apkarpant formuoti pušis ir kadagius, o lapiniai bonsai formuojami dažniau – 2 – 3 kartus per metus, nes jie greičiau atauga.

Norint, kad augalai būti sveiki ir turėtų stiprų imunitetą, juos būtinai reikia tręšti 2 kartus per metus – pavasarį ir rudenį.

 

Mano patarimas – formuodami bonsą patys, klausykite savo intuicijos ir pasinaudokite fantazija! Mažame bonsų sode yra puiki galimybė maksimaliai efektyviai panaudoti mažą plotą ir sukurti jame miniatiūrinį medelį, kurio forma primins gamtos stebuklą. Net jeigu suklysite ir išauginsite per didelį medį, neskubėkite jo nukirsti, galbūt jums pavyks sustabdyti jo augimą, ir pravers mūsų rekomendacijos, kaip formuoti sodo bonsą.

 

 PATIKO STRAIPSNIS? PASIDALINKITE SU DRAUGAIS SOCIALIUOSE TINKLUOSE:

 

 

 

Užpildyti užsakymo formą

TAIP PAT SKAITYKITE

 

Graži veja. Mitai ir realybė.

Šis straipsnis bus naudingas ir patyrusiems, ir pradedantiesiems sodininkams, kurie galbūt paveldėjo ...

Plačiau

 

Sklypo projekto parengimas.

eigu užmiestyje įsigijote sklypą, kuriame yra namas ar vasarvietė, arba patys rengiatės statyti, visų pirma ...

Plačiau

 

Vaismedžių genėjimas. Naudingi patarimai.

Preš keletą metų mano pažįstami pasodino vaismedžių. Iš pradžių jie džiaugėsi stambiais, sultingais vaisiais ...

Plačiau